Najlepszy dysk twardy zewnętrzny w 2018 roku

Dysk zewnętrzny to nic innego, jak przenośny nośnik danych w specjalnej obudowie, który wyposażony jest w interfejs USB 2.0 albo w nowszy. Stanowi doskonałą alternatywę dla wbudowanych dysków wewnętrznych, gdyż można go w łatwy sposób nosić ze sobą lub udostępniać innym osobom.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Jest kilka typów dysków zewnętrznych. Jednym z najczęściej spotykanych jest dysk zewnętrzny 3.5 cala. To urządzenie jest niezwykle pojemne, a jego pamięć jest w stanie przechować zarówno bibliotekę plików multimedialnych z komputera stacjonarnego, jak wszystkie nasze dokumenty oraz zapasową kopię systemu operacyjnego.

Z kolei dysk przenośny 2.5 cala to małe i poręczne urządzenie. Doskonałe dla tych osób, które często wyjeżdżają oraz studentów, bowiem może współpracować z dowolnymi urządzeniami: komputerem stacjonarnym, laptopem, odtwarzaczem multimedialnym czy telewizorem. Jego głównym celem jest przechowywanie, a także przenoszenie różnego typu danych.

Z kolei dyski sieciowe doskonale sprawdzą się w miejscu, w którym jest więcej niż jeden komputer i sieć. Zapewnia on szybką wymianę danych. Dysk bezprzewodowy, jak wskazuje sama nazwa, został stworzony dla użytkowników tabletów i telefonów komórkowych. Działa na zasadzie komunikacji bezprzewodowej, a jego głównym zadaniem jest przechowywanie multimediów. Dysk multimedialny jest bardzo ceniony przez miłośników kina oraz melomanów. To właśnie dzięki niemu możliwie jest odtwarzanie muzyki i filmów na ekranie telewizora w domowym zaciszu.

Zasilanie dysku zewnętrznego

Urządzenie jest zasilane z portu USB, zatem nie wymaga dodatkowego kabla. W połączeniu z zasadą działania plug and play otrzymuje sprzęt niezwykle użyteczny a zarazem prosty w obsłudze, który sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach.

Ceny dysków zewnętrznych

Ile kosztuje zewnętrzny dysk twardy? Tak samo, jak w przypadku zakupu drukarki, komputera, laptopa czy telefonu komórkowego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Czy będziemy potrzebowali przenośnego dysku zewnętrznego 2.5 cala? A może to dysk multimedialny spełni nasze oczekiwania? Wystarczy przejrzeć internetowe oferty lub udać się do pobliskiego sklepu z materiałami AGD i RTV, aby zorientować się w cenach. Dyski twarde można kupić za 200 zł, ale są też takie, których zakup wynosi około 1 000 zł.

Czym się kierować wybierając dysk zewnętrzny

Kupując dysk twardy na pewno nie należy kierować się samym wyglądem. Ma to być przede wszystkim sprzęt użyteczny, który będzie stanowił cenny magazyn plików o nieraz bardzo dużej ważności. Warto więc zwrócić uwagę na parę parametrów.

Wielkość dysków zewnętrznych

Z pewnością trzeba określić o jaki rodzaj magazynu danych nam chodzi. Jeśli urządzenie ma być małe i przenośne, to najlepiej sprawdzi się nośnik 2,5 cala. Jeśli chcemy zaopatrzyć komputer czy laptop w przenośną bazę danych, to lepiej wybrać model 3,5 cala.

Jaki interfejs dysku zewnętrznego

Trzeba również zwrócić uwagę na interfejs. Na rynku dostępne są urządzenia komunikujące się za pośrednictwem USB w wersji 2.0, jak również w wersji 3.0. Niektóre dyski zewnętrzne zostały zaopatrzone w interfejs FireWire (IEEE1394) oraz Seata. Można napotkać takie dyski przenośne, które zawierają interfejs Thunderbolt. Jednakże wyposażone w nie są tylko modele komputerów firmy Apple.

Prędkość obrotowa dysku zewnętrznego

Ostatnim parametrem, jednak nie mniej ważnym, który trzeba wziąć pod uwagę jest prędkość obrotowa. Oczywiście, im jest ona większa, tym sprzęt lepiej sobie radzi. Lepszą wydajność osiągają te urządzenia z HDD 7200 RPM.

Pozostałe parametry dysków zewnętrznych

Na koniec warto zwrócić uwagę na dodatkowe usługi, takie jak: czujniki spadania, które zapobiegną  uszkodzeniom urządzenia w razie wykrycia upadku, szyfrowanie danych, zabezpieczające dane przed osobami trzecimi i potencjalne utratę danych, backup danych, który umożliwia tworzenie kopii zapasowych; jest on automatyczny i nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika.

Brak dostępnej pamięci zmusza do usunięcia plików, dokumentów, obrazów, których nie rzadko użytkownik nie chce się pozbyć. Dlatego warto zainwestować w przenośny dysk zewnętrzny, który pozwoli na przechowywanie wszystkich najcenniejszych plików multimedialnych, audiobooków, dokumentów czy zdjęć.  Poniżej przedstawiamy nasz subiektywny ranking 10 najlepszych dysków zewnętrznych.

Ranking najlepszych dysków zewnętrznych 2018 roku:

 1. WD Elements Portable 1 TB
 2. Samsung 500GB Portable SSD T5
 3. Segate 1 TB Expansin Portable 2,5”
 4. Seagate 2 TB Backup Plus 2.5”
 5. Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5”
 6. ADATA 1 TB HC660 2,5”
 7. LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire
 8. Seagate 5 TB Backup Plus
 9. ADATA 1 TB HD720
 10. Maxtor 2 TB M3 Portable

WD Elements Portable 1 TB

Dysk zewnętrzny wd elements portable 1TBFirma WD – Western Digital, została założona w 1970 roku i od tamtej pory jest zaufanym partnerem biznesowym, zaopatrującym wielkie korporacje, małe przedsiębiorstwa czy indywidualnych klientów w sprzęt elektroniczny, również przenośne dyski zewnętrzne.Dysk WD Elements Portable 1 TB to idealne rozwiązanie dla komputerów, używanych na co dzień. Każde urządzenie jest poddawane licznym testom systemów na wielu platformach.

Dyski tej marki zawsze są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, a ten model jest wyjątkowo trwały, odporny na wstrząsy i gwarantuje kilka lat pracy bez żadnego problemu. Aby mógł on ochronić wszystkie potrzebne dokumenty, foldery i pliki, został umieszczony w szykownej oraz niezwykle wytrzymałej obudowie. Z kolei duża pojemność i kompaktowe rozmiary sprawiają, że jest on nieodłącznym kompanem każdej podróży.

Ponadto producent dołączył do tego dysku bezpłatną wersję próbną programu WD SmartWare Pro, pozwalającą na tworzenie kopii zapasowych dysku albo w chmurze – na koncie użytkownika DropBox. Interfejs USB 3.0  gwarantuje szybkość odczytywania oraz zapisywania wszelkich plików na dysku przenośnym. Urządzenie to może bez problemu pracować z takimi systemami operacyjnymi Windows.

W przypadku tego sprzętu niska cena idzie w parze z wysoką jakością. Model Elements Portable 1 TB można spokojnie zakupić w cenie ok. 200 złoty. Jest to koszt, który nie powinien zakłócić równowagi domowego budżetu.

WD Elements Portable 1 TB dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 1 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa : 5 400 obr./min
Rodzaj Dysku: HDD

WD Elements Portable 1 TB opinie

Plusy Minusy
✔️ Dobra cena
✔️ Cicha praca
❌ Zdarza się dość dużo wadliwych modeli

WD Elements Portable 1 TB cena

Sprawdź aktualną cenę (link prowadzą bezpośrednio do produktu):


Samsung 500GB Portable SSD T5

Dysk Samsung 500 GB Portable SSD T5Firma Samsung silną pozycję na rynku zdobyła dzięki wytrwałości, rewolucyjnym pomysłom i nowatorskim technologiom. Pracownicy koncernu każdego dnia pracują nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, tym samym dbając o komfort użytkowania konsumentów. I chociaż marka ta kojarzy się głównie z telefonami komórkowymi i telewizorami, jest ona jednym z producentów przenośnych dysków zewnętrznych.

Samsung 500GB Portable SSD T5 to jeden z szybszych transferów danych. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, niezwykle wytrzymałe, a dostęp do ważnych plików czy dokumentów jest strzeżony hasłem. Technologia pamięci flash V-NAND oraz interfejs USB 3,1 zapewniają szybkość transferu do 540 MB/s. Niewątpliwym plusem tego przenośnego dysku jest sam rozmiar urządzenia. Dzięki zaokrąglonej obudowie dysk ten idealnie dopasowuje się do kształtu dłoni i nie ma problemu z jego przenoszeniem. Natomiast aluminiowa niebieskie wykończenie sprawia, że dysk ten może się stać całkiem niezłym dodatkiem na biurko.

Ustawienie hasła dostępu oraz dostęp do najnowszych wersji oprogramowania jest możliwe dzięki intuicyjnym oprogramowaniom do komputerów PC i Mac. Mimo, iż sprzęt ten jest niewielki i wgląda, jak podręczna wizytówka to jest on niezwykle wytrzymały i może przetrwać upadek z wysokości 2 metrów. Dysk T5 można bez problemu podłączyć do takich komputerów, jak PC i Mac, do smartfonów czy tabletów

W tym wypadku cena jest o wiele wyższa. Nic dziwnego, skoro w tak małym urządzeniu można napotkać na tyle rewolucyjnych zastosowań. W sklepach z elektroniką czy w internetowych sklepach dysk ten kosztuje ponad 800 zł.

Samsung 500GB Portable SSD T5 – dane techniczne

Format dysku: 2,5”

 • Pojemność: 500 GB
 • Interfejs: USB Type-C
 • Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
 • Rodzaj dysku: SSD zewnętrzny

Samsung 500GB Portable SSD T5 opinie

Plusy Minusy
✔️ Szybki zapis plików
✔️ Możliwość podłączenia do komputera, smartfona czy tabletu
✔️ Kompaktowe rozmiary
❌Wysoka cena zakupu

Samsung 500GB Portable SSD T5 cena

Sprawdź aktualną cenę produktu w:


Segate 1 TB Expansin Portable 2,5”

Dysk zewnętrzny seagate expansion portableSegate Technology jest światowym liderem w dziedzinie rozwiązań do przechowywania danych. Śmiało można nazwać do najlepszym producentem dysków twardych, które pozwalają indywidualnym osobom i firmom na przechowywanie najważniejszych dokumentów, wspomnień i danych biznesowych.

Model ten został stworzony w jednym celu – aby podnieść komfort użytkownika. Kiedy potrzeba dodać pamięć do komputera i zabrać potrzebne pliki czy dokumenty ze sobą, wystarczy przeciągnąć i upuścić je w celu zapisania danych. Nie od dziś wiadomo, że ludziom trudno jest się żegnać ze wspomnieniami. Wszelkie zdjęcia, nagrania wideo z wakacji, dokumenty są umieszczone w pamięci komputera, lecz nawet on ma swoje granice. Dlatego firma zaprojektowała dysk o pojemności 1 TB, na którym można bez problemu przechować, np. do  1 000 godzin wideo oraz do 960 000 zdjęć. Dzięki temu nasze wspomnienia, które będziemy chcieli zachować, zostaną z nami już na zawsze. Sama instalacja dysku nie jest skomplikowana. Wystarczy podłączyć kabel USB do komputera, a system operacyjny komputera bez przeszkód rozpocznie automatyczną instalację.

W przypadku tego sprzętu niska cena idzie w parze z wysoką jakością – dysk przenośny Seagate 1 Tb Expansion Portable 2.5”  to koszt 219zł. Cóż, jest to jeden z lepszych modeli na rynku, który zdobył najwyższe noty wśród użytkowników tego dysku.

Segate 1 TB Expansin Portable 2,5” dane techniczne

Format dysku: 2.5”

 • Pojemność: 1 000 GB
 • Interfejs: USB 3.0
 • Prędkość obrotowa : 5 400 obr./min.
 • Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

Segate 1 TB Expansin Portable 2,5” opinie

Plusy Minusy
✔️ Niska cena zakupu
✔️ Duża pojemność pamięci
✔️ Szybkie nagrywanie plików
❌ Niestandardowe rozmiary kabla na wejście od dysku

Segate 1 TB Expansin Portable 2,5” cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 

Seagate 2 TB Backup Plus 2.5”

Kolejny model od firmy Seagate. Cóż, nie na darmo, produkty tej firmy stanowią swoiste arcydzieło wśród dysków twardych wewnętrznych, jak i przenośnych. Do tej pory nie zawiodły żadnego klienta. Świetnie nadają się do użytku domowego, jak również doskonale poradzą sobie w korporacji. Model Seagate 2 TB Backup Plus 2.5”to jeden z najpopularniejszych dysków twardych tej marki i jest on najchętniej wybieranym produktem przez kontrahentów.

Sprzęt ten jest niezwykle prosty w obsłudze, a szykowna i mocna konstrukcja metalowa sprawia, że jest on odporny na wstrząsy i upadki. Można go wziąć ze sobą w długie podróże. Z kolei aplikacja Seagate Mobile Backup pozwala na tworzenie kopii zapasowych bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Dzięki temu można udostępniać pliki między komputerami PC czy Mac. Co więcej, tworzenie kopii zapasowych zdjęć, plików czy dokumentów, które udostępnia się na takich serwisach, jak Facebook, Flickr oraz YouTube, pomaga aplikacja Seagate Dashboard. Nie trzeba się obawiać straconych plików. Odzyskać je pomoże aplikacja Lyve, które znajdzie zdjęcia i foldery z różnych urządzeń i stworzy jedną kolekcję. Dzięki niej łatwiej będzie przeglądać wszystkie pliki z poziomu smartfona lub tabletu.

Cena jest troszeczkę wyższa, lecz jakość jest lepsza, dlatego warto zainwestować w ten dysk ponad 350 zł.

Seagate 2 TB Backup Plus 2.5” dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 2 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

Seagate 2 TB Backup Plus 2.5” opinie

Plusy Minusy
✔️ Szybka i wydajna praca dysku
✔️ Bez problemu współpracuje z różnymi systemami operacyjnymij
✔️ Kompaktowe rozmiary
❌ Niezbyt estetyczny wygląd mikrofonu
❌ Melomani sięgną raczej po inny model

Seagate 2 TB Backup Plus 2.5” cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5”

Toshiba znajduje się wśród czołowych liderów, która swą mocną pozycję na rynku systemów informatycznych i komunikacyjnych zdobyła dzięki różnym, nowatorskim produktom elektrycznym i elektronicznym. Jednym z doskonałych produktów tej firmy jest przenośny dysk zewnętrzny Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5”.

Japoński gigant wśród elektroniki postanowił wyposażyć urządzenie w interfejs USB 3.0. Sprzęt ten działa bezproblemowo z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a instalacja oprogramowania nie jest wymagana. Z kolei nowatorski design sprawia, iż dysk ten stanowi świetny element wyposażenia biurka. Dodatkowo technologia USB 2.0 pozwala na podłączenie dysku do starszych urządzeń. Dyski twarde tej marki są najlepszymi kompanami w czasie podróży. Elegancki kształt, wysoka odporność na wstrząsy oraz technologia parkowania głowicy – to wszystko sprawia, iż wszelkie dane, zdjęcia czy dokumenty są bezpieczne.

W tym małym dysku zawarto najnowocześniejsze technologie, które mają podwyższyć komfort pracy przy komputerze czy laptopie. Nie trzeba się obawiać, że zakup tego sprzętu spowoduje sporą dziurę budżetową w portfelu. Dysk Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5” kosztuje niewiele więcej niż 200 zł.

Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5” dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 1 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5” opinie

Plusy Minusy
✔️ Kompaktowe rozmiary
✔️ Szybka praca
✔️ Niski koszt zakupu
❌ Głośna praca dysku

Toshiba 1 TB Canvio Basics 2,5” 7.1 cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


ADATA 1 TB HC660 2,5”

ADATA Technology Co. to chińska korporacja, produkująca nośniki cyfrowe do przechowywania danych. To firma, która nieraz zdobyła prestiżową nagrodę za pamięć flash USB, zewnętrzne dyski twarde, karty pamięci SD i micro SD. Koncern z dumą prezentuje swój nowatorski przenośny dysk – ADATA 1 TB HC660 2,5”.

Przede wszystkim jest to niezwykłe rozwiązanie pośród wszystkich dysków o pojemności 1TB, który przechowuje multimedia i pliki bez obaw o kończące się miejsce na dysku. Firma ta zdaje sobie sprawę, iż sprzęt ten będzie służył do przechowywania najważniejszych wspomnień, zdjęć i dokumentów. Dysk ten jest niezwykle wytrzymały, a metalowa obudowa jest odporna na wszelkie zarysowania. Pokrycie nie będzie się łuszczyć, czy matowieć, a to wszystko dzięki elektrycznemu platerowaniu. To właśnie w tym małym urządzeniu zmieszczą się ulubione gry, pliki filmowe, zdjęcia, dokumenty, projekty. Dysk ADATA 1 TB HC660 2,5” działa w technologii plug and play. Wystarczy podłączyć go do komputera, aby zyskać całą masę wolnego miejsca.

W przypadku tego sprzętu niska cena ma iść w parze z wysoką wydajnością i według opinii użytkowników cel ten jest realizowany. Cena urządzenia wynosi ok. 220 zł.

ADATA 1 TB HC660 2,5” dane techniczne

Format dysku: 2,5”
Pojemność: 1 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

ADATA 1 TB HC660 2,5” opinie

Plusy Minusy
✔️ Szybka praca dysku
✔️ Duża wytrzymałość dysku
✔️ Niska cena
❌ Krótki kabel do podłączenia do komputera

ADATA 1 TB HC660 2,5 cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire

Firma LaCie słynie z produkcji przenośnych dysków zewnętrznych. Urządzenia te cechują się wysoką jakością, nowatorskim projektem, a sama współpraca z Porsche Design idealnie oddaje charakter całej marki. Koncern ma zaszczyt przedstawić jeden ze swoich doskonalszych produktów: zewnętrzny dysk przenośny LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire.

Urządzenie zostało wyposażone w szybki interfejs USB 3.0, FireWire 800, który współpracuje ze starszym modelem FireWire 400 oraz USB 2.0. Dzięki temu możliwe jest przetransferowanie filmu w nie mniej niż 7 sekund. Poważnym problemem w przypadku przechowywania danych jest obawa przed ich kradzieżą. Firma jest świadoma, jak często giną pliki z ważnymi informacjami z komputerów. Aby temu zapobiec, koncern stworzył oprogramowanie szyfrowane AES 256-bitów. W ten sposób można tworzyć obszary na dysku, które są zabezpieczone hasłem. Oprogramowanie to jest najlepszą technologią na rynku do ochrony danych. Kopie zapasową można tworzyć na komputerach PC, jak również Mac. Z kolei oprogramowanie LaCie Private-Public gwarantuje poufność danych.

Dysk został zaprojektowany w ten sposób, aby przenosić dyski bez najmniejszego problemu. Dodatkowo jest on odporny na wstrząsy, obudowa z aluminium chroni przed zarysowaniami, a wewnętrzny ochraniacz z gumy i sam dysk wytrzymuje wstrząsy o sile 1 000 G.

Nie od dziś wiadomo, iż za wygodę trzeba płacić. Firma LaCie wyposażyła model Rugged Triple 2 TB FireWire we wszystko, co najlepsze, dlatego jego cena na rynku sięga ponad 820 zł.

LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 2 000 GB
Interfejs: USB 3.0, FireWire 800
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire opinie

Plusy Minusy
✔️ Oprogramowanie szyfrowane AES 256-bitów
✔️ Oprogramowanie LaCie Private-Public
❌ Mało odporny na wstrząsy

LaCie Rugged Triple 2 TB FireWire cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


Seagate 5 TB Backup Plus

Kolejny produkt firmy Seagate, który bez wątpienia zasługuje na uwagę użytkowników.

W przypadku tego modelu nie trzeba się martwić, że rozgrzany do czerwoności dysk za chwilę odmówi nam posłuszeństwa. Firma wyposażyła go w funkcję Backup Plus, która chłodzi urządzenie. Zaś dostęp do OneDrive, Seagate Dashboard i Lyve pomoże ściągnąć i uchronić pliki na jakimkolwiek sprzęcie, na którym są ulokowane. Pojemność tego dysku przenośnego wynosi 5 TB. To pamięć przenośna najwyższej jakości, a wszystkie dane są chronione przez mocną konstrukcję. Interfejs USB 3.0 gwarantuje najszybsze przesyłanie danych między urządzeniami. Przenośny dysk twardy stworzony do przechowywania drogocennych plików. Kompaktowe rozmiary, nowoczesny design oraz wytrzymała obudowa sprawia, że jest to dysk, który bez wątpienia ochroni wszystkie dane.

To doskonały dysk, którego przeznaczeniem jest bezpieczne przechowywanie wszystkich plików, dokumentów, zdjęć i wideo. Jednakże jego cena na rynku wynosi ponad 800 zł, co sprawia, że nie każdy użytkownik zdecyduje się na kupno tego urządzenia.

Seagate 5 TB Backup Plus dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 5 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD

Seagate 5 TB Backup Plus opinie

Plusy Minusy
✔️ Oprogramowanie OneDrive, Seagate Dashboard i Lyve
✔️ Funkcja Backup Plus
❌ Wysoka cena zakupu

Seagate 5 TB Backup Plus cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


ADATA 1 TB HD720

Kolejny produkt firmy ADATA w naszym zestawieniu to model 1 TB HD720. To bez wątpienia jeden z wytrzymałych dysków twardych o sportowym wyglądzie.

Urządzenie o sporej pojemności poddano wielu testom na wodoodporność, pyłoodporność oraz odporność na wstrząsy. Pozytywne wyniki testu IP68 wskazują, że jest to sprzęt, który doskonale ochroni wszelkie dane przed wodą i pyłem. Ponadto, ochrona czujnikiem G Shock pomaga ochronić wszystkie niezbędne pliki i foldery. Co więcej, kabel USB nie będzie zwisał bezwładnie. Można go bez przeszkód wpasować w zewnętrzny rowek w obudowie dysku. Służy on do zawijania kabla, dzięki czemu całe urządzenie wygląda schludnie i estetycznie.

Jest to sprzęt, który może przetrwać trzęsienie ziemi lub spływ kajakowy w zależności od potrzeby. Wysoka jakość idzie w parze z niską ceną, bowiem urządzenie to można spokojnie zakupić za 250 zł.

ADATA 1 TB HD720 dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 1 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./s
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

ADATA 1 TB HD720 opinie

Plusy Minusy
✔️ Niska cena w stosunku do jakości
✔️ Wodo i wstrząso – odporny
❌ Mogą wystąpić problemy z podłączeniem do systemu operacyjnego XP

ADATA 1 TB HD720 cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:

 


Maxtor 2 TB M3 Portable

Maxtor Corporation jest dostarczycielem sprzętu elektronicznego i IT najbardziej znanym z produkcji dysków twardych. Firma kieruje swoją ofertę do klientów firmowych, ale też indywidualnych. Jednym z najlepszych przenośnych urządzeń pamięci w portfolio firmy jest Maxtor 2 TB M3 Portable.

Głównym zadaniem tego dysku jest bezpieczne przechowywanie danych. Wytrzymała konstrukcja, możliwość tworzenia automatycznych kopii zapasowych i ochrona danych SafetyKey – te wszystkie cechy charakteryzują ten kompaktowy i wydajny sprzęt.. Dodatkowo interfejs USB 3.0 gwarantuje dużą szybkość transferu danych bez konieczności podłączania dodatkowego zasilania.

Śmiało można powiedzieć, że Maxtor 2 TB M3 Portable to jeden z lepszych dysków przenośnych na rynku, który można kupić za nie więcej niż 300 zł.

Maxtor 2 TB M3 Portable dane techniczne

Format dysku: 2.5”
Pojemność: 2 000 GB
Interfejs: USB 3.0
Prędkość obrotowa: 5 400 obr./min
Rodzaj dysku: HDD zewnętrzny

Maxtor 2 TB M3 Portable opinie

Plusy Minusy
✔️ Wysoka wydajność dysku
✔️ ochrona danych SafetyKey
✔️ Szybki zapis danych
❌ Problemy z kablem USB

Maxtor 2 TB M3 Portable cena

Sprawdź aktualną cene produktu w:


 Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze dysku zewnętrznego

Wybór przenośnego dysku nie należy do łatwych. Współczesny rynek oferuje nam kilkadziesiąt rodzajów produktów, a potężne korporacje reklamują swój sprzęt, twierdząc, iż tylko on może zaspokoić potrzeby konsumentów. Co zatem wziąć pod uwagę, decydując się na kupno takiego urządzenia?

Wygląd dysków zewnętrznych

Na pewno nie należy kierować się samym wyglądem. Jest on często mylny. Urządzenie o atrakcyjnym wyglądzie, nawet sprawiające wrażenie solidnego, może być podatne na uszkodzenia mechaniczne, o które nie trudno w czasie transportu a dyski zewnętrzne przenoszone są bardzo często. Warto więc skupić się na aspektach technicznych i recenzjach i testach wydajnościowych sprzętu niż samym, nierzadko ciekawym, wzornictwie.

Siła marki czy siła parametrów?

Największe zalety dysków zewnętrznych tkwią w danych technicznych. Nawet jeśli sprzęt ładnie wygląda na biurku, nie zawsze sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Nie warto tracić głowy dla samej nazwy marki. Czasami można przepłacić tylko dlatego, że jedynym parametrem naszego wyboru była dana firma. Na samym początku warto przejrzeć różne fora internetowe i poczytać o samej firmie, aby dowiedzieć się, jak jest oceniania i co może zaoferować.

Najważniejsze parametry dysków zewnętrznych

Oto kilka parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, kupując przenośny dysk twardy. Po pierwsze, należy spojrzeć na rozmiary dysków. Na rynku można spotkać dyski o formacie 2,5”, jak również 3.5”. Ten pierwszy rodzaj dysku cechuje się mniejsza pojemnością i wagą oraz innym sposobem zasilania.  Jest on wybierany przez te osoby, poszukujące nośnika do przenoszenia danych między komputerami. Z kolei dyski 3,5 calowe to urządzenia mniej kompaktowe i wymagają podłączenia zasilania. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowy i stacjonarny magazyn danych.  Dyski te są tańsze niż ich mniejsi koledzy.

Po drugie: interfejs. Zazwyczaj można spotkać urządzenia, które wykorzystują do komunikacji port USB. Zaś komputery stacjonarne posługują się standardem USB 2.0 – wolno przenosi dane z jednego urządzenia na drugi. Format USB 3.0 ma za zadanie zwiększyć prędkość przesyłania danych do ok. 600 MB/s. Dlatego warto szukać dysków, które zostały wyposażone w port USB 3.0. co więcej, jest on wstanie współpracować ze starszymi modelami laptopów czy komputerów stacjonarnych. Dodatkowo, niektórzy producenci, oprócz portu USB, wprowadzają do sowich urządzeń oprogramowanie FireWire, pozwalające na przesyłanie danych z prędkością do 100 MB/s oraz interfejs Seata, osiągający prędkość transferu do 375 MB/s. Można spotkać i te dyski, które posiadają kilka wbudowanych interfejsów. Tym samym stają się urządzeniami uniwersalnymi.

Pojemność dysku zewnętrznego

Jeżeli chodzi o pojemność, w tym przypadku warto kierować się swoimi potrzebami. Branża elektroniki użytkowej oferuje dyski o pojemności od 320 GB do 3 TB. Ale duża pojemność nie zawsze jest potrzebna. Jeśli dysk przenośny ma być głównym nośnikiem filmów, plików multimedialnych, to jak najbardziej większa pojemność pomoże zachować wszystkie te dane. Jednakże kiedy dysk ma służyć tylko jako przechowywania projektów czy zwykłych folderów, to warto zainwestować w to urządzenie o mniejszej pojemności a większej wydajności. Przy wyborze przenośnego dysku, trzeba spojrzeć na specyfikację techniczną objaśniającą prędkość obrotową. Jeśli naszym zakupem okaże się dysk twardy z interfejsem lepszym niż USB 2.0, to konieczne jest zapoznanie się z prędkością obrotową. Im większa prędkość, tym szybszy odczyt danych. Poszczególne wybrane modele cechują się prędkością typu 5 400 obr./m lub 7 200 obr./m.

Chociaż bufor nie stanowi ważnego czynniku przy wyborze dysku, to warto sprawdzić jakiej jest wielkości. Pamięć podręczna przechowuje dane, do których dostęp byłby najdłuższy. Następnie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj obudowy. W końcu dysk przenośny ma to do siebie, że można go zabierać ze sobą w podróż czy na krótkie wyjazdy. W czasie takich wypadów może dojść do wypadków, a nikt nie chce, aby jego cenna przenośna pamięć uległa uszkodzeniu. Dlatego zawsze warto sprawdzić z czego i jak została wykonana obudowa. Jeśli obudowa jest z plastiku, to tym samym będzie on zmniejszał komfort użytkowania i może przyczynić się do utraty plików. Podczas oglądania specyfikacji technicznej, warto skierować wzrok ku rodzajowi zasilania. Dyski 2.5 calowe stosują rozwiązania energooszczędne. Dzięki temu port USB starczy do zasilania nośnika. Z kolei dyski przenośne 3.5 calowe często potrzebują zewnętrznego zasilania ze względu na większe zapotrzebowanie energii.

Podsumowanie

Reasumując, przy wyborze przenośnego dysku zewnętrznego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiary dysku, interfejs, pojemność, prędkość, oraz jakość wykonania obudowy, a także zasilanie oraz na dodatkowe wyposażenie, jak czujniki spadania (zapobiegną one uszkodzeniom w razie wykrycia upadku urządzenia), szyfrowanie danych (zabezpieczenie danych przed osobami trzecimi), backup danych (możliwość tworzenia kopii zapasowych). Warto również precyzyjnie określić swoje potrzeby i wymagania oraz budżet, gdyż dzięki temu łatwiej znajdziemy odpowiedni sprzęt dla siebie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *