Najlepsze antywirusy

Internet daje wiele możliwości, ale niesie ze sobą również mnóstwo niebezpieczeństw. Wchodząc na ulubione strony internetowe nieświadomie możemy zainstalować programy, które spowalniają pracę systemu. Złośliwe wirusy zainfekują cały komputer, którego nie da się uratować.

W dobie Internetu, wiele spraw jest załatwianych online. Niestety, nieodpowiednio zabezpieczony system jest łatwym atakiem dla hakerów, którzy w kilka minut zdobędą wszystkie osobiste dane. Mimo tylu czyhających w sieci zagrożeń istnieją firmy, które mają za zadanie walczyć z internetowymi śmieciami i hakerami. To im zawdzięczamy programy antywirusowe, chroniące nasze dane, hasła i komputery. Poniżej przedstawiamy ranking dziesięciu najpopularniejszych programów antywirusowych.

 1. Avast Free Antyvirus 2017
 2. Panda Free Antivirus 2017
 3. 360 Total Security
 4. Baidu Antivirus
 5. Comodo AntiVirus
 6. Ad-Aware Free Antivirus+
 7. SecureAPlus
 8. Norton AntiVirus
 9. AVG AntiVirus Free
 10. Avira Free Antivirus

Avast Free Antyvirus 2017

Prawdopodobnie nie ma w Polsce osoby, która nie słyszałaby o tym programie antywirusowym. Za każdym razem wyszukując w przeglądarce dobry i próbny program, który ochroniłby komputer, Avast wyskakuje pierwszy. Zresztą, kogo by nie zapytać, za każdym razem usłyszy się odpowiedź: „zainstaluj Avast. Naprawi Ci komputer”. Historia tej firmy zaczęła się w 1988 roku. Od tamtej pory przedsiębiorstwo wciąż się rozrasta, walcząc z coraz to nowymi złośliwymi oprogramowaniami. Obecnie koncern zatrudnia ponad tysiące pracowników na całym świecie, a za główny cel postawił sobie walkę z internetowymi przestępcami.

Avast Free Antyvirus to niezwykle popularny program antywirusowy. Ma za zadanie zabezpieczyć komputer przed złośliwymi i szkodliwymi oprogramowaniami i wirusami. Program został wyposażony w ochronę komputera w czasie rzeczywistym oraz funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów, jak również funkcję skanowania komputera w czasie bootowania, analizę stron internetowych i ochronę przed podejrzanymi skryptami. Jednym z zadań programu antywirusowego Avast jest czyszczenie przeglądarki internetowej ze zbędnych rozszerzeń, stosowanie zapory sieciowej, powstrzymującą przed wchodzeniem na zawirusowane strony oraz stosowanie filtrów, które mają chronić przed spamem, programami szpiegującymi itp. Aktualizacje są dostarczane co kilka minut.

Program gwarantuje ochronę w czasie rzeczywistym, skanuje komputer w czasie uruchamiania systemu, analizuje strony internetowe i ochrania przed szkodliwymi skryptami. Firma proponuje również program antywirusowy na androida. Przy instalacji pojawia sie informacja mówiąca, że można zakupić antywirus pro w niższej cenie, lecz jest on sporo okrojony. W wersji pro dodatkowo ochrania prywatne dane użytkownika.

Interfejs ma ładną szatę graficzną, ale promowanie dodatkowych funkcji w płatnej wersji programu antywirusowego Avast może irytować. Nawet osoba, która wcześniej nie miała styczności z żadnym programem antywirusowym, bez problemu opanuje posługiwanie się tym antywirem. Ikonka lupy wskazuje na skany, jakie można przeprowadzić na komputerze. Można zeskanować wszystkie pliki na żądne, pojedyncze lub wybrać dowolny dysk do analizy. Optymalizacja systemu jest zbędną funkcją, gdyż Windows sam w sobie jest systemem dobrze zoptymalizowanym. W narzędziach znajduje się SecurineLine oraz zdalne wsparcie i statystyki.

Avast antywirus można bez problemu ściągnąć ze strony producenta. Trzeba pamiętać, że jest to tylko wersja testowa – przez 30 dni będzie można się cieszyć ochroną komputera. Co prawda funkcje będą ograniczone, ale w tym czasie można wyczyścić dysk z potencjalnych zagrożeń. Później trzeba wykupić pełny program, aby antywirus mógł działać bez zarzutu. Przy rocznej licencji cena wyniesie  151,99 zł. Licencja na dwa lata to koszt około 229 zł, zaś na trzy lata – 304 zł. Mimo, iż Avast jest jednym z najpopularniejszych programów antywirusowych, to ostatnio nie cieszy się wielką sympatią internautów. Przede wszystkim dlatego, że bardzo spowalnia działanie systemu operacyjnego. Ponadto co chwilę powiadamia o wirusach a większości są to fałszywe alarmy. Z czasem blokuje dostęp do takich portali internetowych, jak Facebook, Onet Poczta, czy Wikipedia. Pierwszy miesiąc użytkowania jest świetny, lecz wiele osób, które zdecydowały się na kupno licencji, skarżą się na jego pracę, fałszywe alarmy i nie wykrywanie wszystkich wirusów w komputerze. Interfejs jest przejrzysty, lecz w wersji próbnej nie można przenieść pliku do kwarantanny, ani go usunąć. Tak więc wersja darmowa tylko wykryje nam zagrożenie, ale nie da rady go zlikwidować. Po upływie próbnej wersji nadal można wykonywać skan plików i dysków na żądanie.

Parametry:

 • Producent: AVAST Software
 • System operacyjny: Windows 7/8/10
 • Licencja: bezpłatna/ od 152 zł za 1 rok; do 304 zł za 3 lata
ZaletyWady
·       30-dniowa bezpłatna wersja

·       Prosty interfejs

·       Aktualizacje dostarczane co kilka minut

·       Pliki pomocy

·       Spowalnia system

·       Po 30 dniach blokuje niemalże wszystkie strony internetowe

Panda Free Antivirus 2017

Antywirus Panda zyskuje coraz szersze grono wielbicieli i jest najczęstszym pobieranym oprogramowaniem, zaraz po Avast Free Antyvirus. Firma pojawiła się w Polsce w 2001 roku i od tamtej pory cieszy się nieustającym zaufaniem klientów. Koncern wiedzie prym wśród dostawców rozwiązań zabezpieczających. Panda Security przeznaczyła swoją ofertę dla indywidualnych klientów, jak i potężnych firm, czy małych przedsiębiorstw. Panda Security specjalizuje się w oprogramowaniach zabezpieczających, jak również w urządzeniach i technologiach, które umożliwiają centralne zarządzanie zabezpieczeniami. Dla większej wygody użytkownika, firma wprowadziła rozwiązanie pierwszego programu antywirusowego, zapewniającego ochronę w chmurze, tzw. Panda Cloud Antivirus. W wersji podstawowej można się cieszyć tylko antywirusem i antyspamem w czasie rzeczywistym.

W wersji płatnej rozszerzonej, dostępne są: antywirus, antyspam, ochrona Wi-Fi, wsparcie VIP oraz Firewall. Jedynym utrudnieniem jest to, że program antywirusowy nie działa bez dostępu do Internetu. Monitor procesów pozwala sprawdzić, które aplikacje są zarażone oraz ukazuje te, które zostały zablokowane i te mogące być potencjalnie groźne dla systemu. Kolejną przydatną funkcją antywirusa Pandy jest ochrona USB. Wyróżnia to aplikację na tle innych programów zabezpieczających, chroni to przed wirusami rozprzestrzeniającymi się przez nośnik USB.

To skuteczny i szybki program antywirusowy. Jego działanie opiera się na algorytmach analitycznych działających w chmurze. Interfejs jest przyjemny w obsłudze i występuje w języku polskim, jak i angielskim. Gwarantuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym. Co więcej, nie podnosi żadnych fałszywych alarmów, nie spowalnia pracy procesora. W razie braku dostępu do sieci podejrzane dane są blokowane. Dzięki funkcji „skanuj na żądanie” można w każdej chwili sprawdzić całą zawartość dysku twardego i lokalizacje, które są najbardziej narażone na ataki hakerów i wirusów. Dodatkowo, program został wyposażony w opcję wykrywania potencjalnych niebezpiecznych plików, analizę behawioralną oraz analizę archiwów.

Zawsze można pobrać za darmo wersję testową na 30 dni, aby sprawdzić, jak będzie działać na danym systemie. Ponadto, program antywirusowy można już zakupić od 49 zł. Opinie o Panda Antyvirus są w 90% bardzo dobrze. Według internautów program ten jest jednym z najlepszych zabezpieczeń. Ma łatwy interfejs, a po długim czasie użytkowania nie blokuje żadnej witryny internetowej. Nie wykazuje takich problemów, jak Avast. Reklamy nie są nachalne i nawet po upływie miesiąca wersja testowa sprawnie wykonuje swoją pracę. Jak każdy próbny antywirus ma on swoje ograniczenia. Warto zakupić licencję i cieszyć się pełną ochroną komputera.

Parametry:

 • Producent: Panda Security
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Licencja: testowa/ od 49 zł
ZaletyWady
·       Wysoka wykrywalność wirusów

·       Nie obciąża systemu

·       Ochrona w czasie rzeczywistym

·       Nie wywołuje fałszywych alarmów

·       Niska cena zakupu licencji

·       Wersja darmowa ma ograniczone funkcje

·       Nie działa bez dostępu do Internetu

360 Total Security

360 Total Security to program antywirusowy stworzony przez chińską firmę Qihu 360 Softwate Co. Jeszcze niedawno można było przeczytać dość niepochlebne artykuły na temat tej firmy, która „oszukiwała” w testach antywirusowych. Mimo to do tej pory zajmuje się bezpieczeństwem internetowym i projektuje coraz to nowsze oprogramowania antywirusowe.

Program został wyposażony w skaner antywirusowy oraz moduł, który ma ochraniać użytkowników bankowości elektronicznej. Jednym z jego zadań jest monitorowanie systemu w czasie rzeczywistym. Intrygującą cechą 360 Total Security jest funkcja optymalizacyjna. Uruchamia się ona automatycznie we wstępnej procedurze, która sprawdza stan systemu. Interfejs jest przyjemny w obsłudze. To antywirus i moduł w jednym, chroniący komputer przed niepożądanymi modyfikacjami rejestru, autostartu i innych aplikacji. Program antywirusowy korzysta z trzech silników skanujących:

 • 360 Cloud Engine
 • QVMII
 • BitDefendera

Można wykonać skanowanie szybkie, pełne lub ręczne w zależności od tego, ile kto ma czasu wolnego.  360 Total Security skutecznie chroni przeglądane strony internetowe, jak i pobierane pliki oraz ochrania dane użytkownika w przypadku korzystania z kont bankowych. Jeżeli komuś nie podoba się skórka interfejsu, można ja bez problemu zmienić.

Korzystając z trzech silników może dojść do spowolnionej pracy systemu. Ciekawą funkcją jest ochrona danych osobowych w czasie zakupów. Funkcja “Full Check” pozwoli przeskanować cały system. Do zakładki File Analysis mogą trafić pliki, które zostaną przez program uznane za złośliwe, potencjalnie niebezpieczne dla komputera. Z kolei folder o nazwie “Trust List” umożliwi przeniesienie plików, aplikacji, które uważamy za bezpieczne i pozytywnie przeszły skan aplikacji.

Opcja „Speed Up” przyspieszy działanie systemu. Program już na wstępie pokaże pliki, które zamulają prace komputera i doradzi, które zatrzymać lub usunąć.

Opinie na jego temat są w pozytywne, ale ten program antywirusowy nie jest zbyt popularny. Często uważa się, że to co pochodzi z Chin jest po prostu nędzną podróbką i nie warto wydawać na takie rzeczy pieniędzy. Co sprawia, że jest nadal używany przez internautów? Przede wszystkim jest ceniony za szybką interwencję w przypadku znalezienia zawirusowanych plików, nie zamula pracy komputera i nie zajmuje dużo pamięci na dysku twardym. Ale w momencie, gdy groźny wirus zainfekował już wszystkie dane systemowe, antywirus nie poradzi sobie z nim. Nie da rady go usunąć, jak i naprawić lub odzyskać utracone pliki. W takim przypadku komputer nie jest zdolny do dalszej pracy.

Parametry:

 • Producent: Qihu 360 Software Co. LTD
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Licencja: bezpłatna na 30 dni/ 1 rok licencji – 68 zł, 2 lata 122 zł, 3 lata – 165 zł
ZaletyWady
·       Ochrona w czasie rzeczywistym

·       5 silników antywirusowych

·       Uruchamianie nieznanych plików w odizolowanym środowisku

·       Brak fałszywych alarmów

·       Brak języka polskiego

·       W razie zainfekowania całego systemu, antywirus nie poradzi sobie z nim

Baidu Antivirus

Baidu jest niezwykle popularną przeglądarką w Chinach. Można śmiało powiedzieć, że to azjatyckie Google. Firma powstała w 2000 roku, a obecnie jest jednym z globalnych liderów w branży internetowej, tworzącej zabezpieczenia antywirusowe.

Baidu Antivirus to program antywirusowy z interfejsem podobnym do Panda Free Antyvirus. Ma za zadanie chronić komputer, jego foldery i wszelkie dane przed wirusami, robakami, trojanami i programami szpiegującymi. Funkcjonuje w oparciu o trzy silniki zabezpieczające:

 • Avira Antivirus Engine
 • Baidu Antivirus Engine
 • Baidu Cloud Security Engine

Dzięki niemu można wykonać szybkie skanowanie całego systemu, jak i wybrać poszczególne foldery do przeskanowania oraz wybrane lokalizacje na dysku twardym. Producent wyposażył aplikację w tzw. „program wykluczenia”, dzięki czemu użytkownik będzie mógł sam zdecydować, które strony czy pliki mają być skanowane. Aplikacja posiada mechanizm kwarantanny. Co więcej, dodano również plugin AdBlocker, która ma blokować reklamy na stronach internetowych. Tak jak w przypadku programu antywirusowego Panda, również tutaj można znaleźć opcje automatycznego skanowania urządzeń USB. Z kolei folder Toolbox zawiera te aplikacje, które można samodzielnie zainstalować. Są to: plugin, translator, czy popularny AdBlocker.

Baidu Antivirus do niedawna znajdował się w czołówce programów antywirusowych. Od dłuższego czasu nie jest aktualizowany, a program często wszczyna fałszywe alarmy. To, co przemawia za jego kupnem/ instalacją próbną na 30 dni, jest fakt, że nie zajmuje zbyt dużo miejsca na dysku twardym. Jest lekki, szybki i poręczny. Mimo to, internauci narzekają, że niekiedy nie jest wstanie powstrzymać konia trojańskiego i innego wirusa od przedostania się na komputer. Opinie na jego temat są różne. Brak aktualizacji sprawia, że internauci powoli odwracają się od niego. Tym bardziej, że wtyczka AdBlocker nie do końca spełnia swoje zadanie i nie jest w stanie zastąpić skuteczności popularnego AdBlocka.

Parametry:

 • Producent: Baidu Limited
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8
 • Licencja: bezpłatna
ZaletyWady
·       Lekki i szybki program antywirusowy

·       Przejrzysty interfejs

·       3 silniki antywirusowe

·       Nie spowalnia pracy komputera

·       Czasami wszczyna fałszywe alarmy

Comodo AntiVirus

Program został stworzony przez amerykańską firmą, która od 1998 roku koncentruje się na obszarach zabezpieczeń programowych komputerów i wystawianiu certyfikatów SSL. Aplikacja gwarantuje skuteczną ochronę w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje przy tym technologię chmury, zapewniającą wysoką wykrywalność zainfekowanych plików. Interfejs jest prosty w obsłudze i dostępny w języku polskim. Baza wirusów jest często aktualizowana, co jest jedną z zalet tego programu antywirusowego.

Ma bardzo wiele osłon, w tym Firewall i ochronę w czasie rzeczywistym oraz możliwość przywracania systemu i kopii zapasowych. Program stale monitoruje pliki i procesy pod kątem bezpieczeństwa. Program został udoskonalony o dość intrygującą funkcję – Viruscope. Użytkownik dostaje ostrzeżenie wtedy, gdy plik, program zacznie się podejrzanie zachowywać. Dzięki tej opcji zyskuje się możliwość blokowania i odwrócenia wprowadzonych zmian przez potencjalnie niepożądane aplikacje. Program antywirusowy Comodo został udoskonalony o domyślną aplikację dla auto-sandboxingu. Funkcja jest cały czas domyślnie włączona. Jeżeli chodzi o Firewall to gwarantuje on bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Do jego zadań należy kontrolowanie połączenia przychodzącego i wychodzącego oraz ruchu sieciowego. W razie nagłego wypadku ma za zadanie zablokować złośliwe oprogramowanie. Po przełączeniu na tryb interaktywny Comodo Firewall wysyła do użytkownika zapytanie o aplikacje mogące być połączone z Internetem.

Co sprawia, że antywirus Comodo z dnia na dzień staje się coraz popularniejszy wśród użytkowników? Przede wszystkim jest lekką aplikacją, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca na dysku twardym, jak również nie spowalnia pracy komputera. Co więcej, program antywirusowy jest całkowicie darmowy, interfejs jest intuicyjny i działa bez zarzutu ze wszystkimi systemami Windows. Po wprowadzeniu technologii Viruscope, jak również aktywowaniu modułu HIPS do monitorowania systemów i plików program ten staje się jednym z najlepszych zabezpieczeń przed malware i innymi internetowymi szkodnikami. To, co może irytować, to częste fałszywe alarmy, reklamy i zapora sieciowa, która może wstrzymywać dostęp np. do poczty.

Parametry:

 • Producent: Comodo Group, Inc.
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Licencja: bezpłatna
ZaletyWady
·       Darmowy program antywirusowy

·       Nie spowalnia pracy komputera

·       Intuicyjny interfejs

·       Częste fałszywe alarmy

·       Irytująca zapora sieciowa

Ad-Aware Free Antivirus+

Z pewnością większość kojarzy Ad-Aware z programem usuwającym różnego rodzaju internetowych szpiegów, zbędnych programów i śmieci, które zalegają na dysku twardym. Firma Lavasoft stale pracuje nad ulepszaniem swoich programów. Koncern został założony w 1999 roku w Niemczech i od tamtej pory cieszy się zadowoleniem klientów.

Zadaniem programu jest usuwanie różnego rodzaju wirusów, koni trojańskich, programów szpiegujących, rootkitów i keyloggerów. Jak to bywa z wersją darmową, jest ona nieco ograniczona. Aplikacja zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym oraz skanowanie plików i dysków na żądanie. Program został wyposażony w opcję kwarantanny. W wersji rozszerzonej dostępny jest moduł antyspamowy, rozbudowana zapora sieciowa i funkcja skanowania zewnętrznych pamięci podłączonych itp. Interfejs ma ładną szatę graficzną, a w głównym oknie ukazują się informacje podsumowujące ochronę, szczegóły na temat sygnatur i ostatnich przeprowadzonych aktualizacji oraz przyciski umożliwiające aktywację najważniejszych komponentów ochrony. Wersja testowa upoważnia użytkownika do aktywnej ochrony w czasie rzeczywistym i trybu gracza. Więcej funkcji, takich jak ochrona poczty wymaga wykupienia licencji. Co jest istotnym elementem każdego antywirusa? Skaner. A w przypadku Ad-Aware Free Antivirus+ ma się do dyspozycji trzy rodzaje skanerów:

 • Szybkie skanowanie
 • Pełne skanowanie
 • Skanowanie niestandardowe

Dzięki tej opcji można zarządzać lokalizacjami, które mają być wykluczone w trakcie skanowania. Co najbardziej może zdenerwować gracza? Powiadomienia o aktualizacji, alarmy o nieaktywnym pliku i inne rzeczy, które wyskakują w środku ciekawej rozgrywki. Producent Ad-Aware zdaje sobie sprawę, że takie komunikaty są niezwykle irytujące, dlatego wyposażył program antywirusowy w tzw. tryb gracza. Po uruchomieniu tej funkcji wszystkie powiadomienia aplikacji będą niewidoczne, dzięki czemu nic nie odciągnie uwagi od rozrywającej się na ekranie rozgrywki. Aplikacja gwarantuje ochronę w czasie rzeczywistym, a jej zadaniem jest skan plików lokalnych w trakcie ich zapisywania i odczytywania.

Jak przy tym wszystkim wypadają opinie użytkowników? Z recenzji niektórych internautów wynika, iż warto zakupić u producenta pełna wersję programu. Wówczas nie zaistnieją problemy z instalacją. Z próbną wersją może być ciężko. Przy próbie instalacji na system operacyjny Windows XP, czy Windows 7 wyskakuje błąd.

Parametry:

 • Producent: Lavasoft
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Licencja: bezpłatna na 30 dni/ 160 zł za rok użytkowania
ZaletyWady
·       Opcja kwarantanny

·       Moduł antyspamowy

·       Rozbudowana zapora sieciowa

·       Problemy z instalacją

SecureAPlus

Program antywirusowy nie zalicza się do najpopularniejszych, lecz mimo tego, że jest mniej znany zasługuje na miejsce w rankingu.

Wygląda skromnie, wersja podstawowa jest pozbawiona wielu funkcji, ale nie przekreśla faktu, iż jest jednym z nieskomplikowanych oprogramowani zabezpieczających. Blokuje podejrzane aplikacje i zabezpiecza komputer w czasie rzeczywistym. Skanuje system na bieżąco. Został on zaopatrzony w mechanizm Application Whitelisting. Do jego celów należy powstrzymanie uruchomienia niebezpiecznego pliku, programu czy gry. Aplikacja ma do dyspozycji skanowanie na żądanie oraz opcję kwarantanny, która umożliwi zatrzymanie potencjalnie groźnego wirusa. Użytkownik sam zarządza zaufanymi aplikacjami, certyfikatami i skryptami. Dużym plusem jest dodanie opcji „Aplikacje ograniczone”. Mimo, iż pliki są dopuszczalne do działania, to każdy kolejny stworzony przez nie plik nie zostanie z góry uznany jako bezpieczny. Program antywirusowy działa w czasie rzeczywistym, chroniąc komputer przed szkodliwym działaniem hakerów i złośliwych oprogramowań. Aplikacja działa bezproblemowo z innymi zainstalowanymi programami antywirusowymi. Na co dzień nie zauważa się pracy programu. Jest on właściwie niewidoczny i uruchamia się wtedy, gdy wykryje w systemie potencjalne zagrożenie. W razie zbyt częstych fałszywych alarmów, można wyłączyć niektóre silniki. W ten sposób zwiększy się komfort pracy przy komputerze. Program można uruchomić klikając prawym przyciskiem myszy na wybranym folderze. Skanowanie może być nieco uciążliwie i trochę potrwać. Wiąże się to z tym, iż pliki muszą najpierw zostać przerzucone na serwer. Wersja Premium ma do zaoferowania jeszcze więcej funkcji i jest może być powiązana z kontem online. Pozwoli to na śledzenie stanu bezpieczeństwa kilku urządzeń oraz na przesyłanie powiadomień o znalezionych zagrożeniach przez skanowanie w chmurze. Program antywirusowy nie został wyposażony w ochronę przeglądarki, antyspam czy kontrolę rodzicielską.

Do pozytywnych opinii w dużej mierze przyczynił się fakt, iż program został zaopatrzony w aż 12 silników w chmurze, jak również w technologię, która bazuje na white-listingu. Szczyci się wysoką wykrywalnością również w trakcie skanowania plików tekstowych lub archiwów danych. Co więcej, dość łatwy w obsłudze interfejs jest w języku polskim.

Parametry:

 • Producent: SecurityAge Technology
 • System operacyjny: Windows XP/2003/Vista/2008/7/8/10
 • Licencja: bezpłatna
ZaletyWady
·       12 silników w chmurze

·       Prosty w obsłudze

·       Przejrzysty interfejs

·       Dostępny w języku polskim

·       Silnik ClamAV spowalnia pracę komputera

Norton AntiVirus

Norton jest w Polsce drugim najpopularniejszym programem antywirusowym. Z jego usług korzystają największe firmy, średnie i małe przedsiębiorstwa, jak również indywidualni klienci. Został stworzony przez firmę Symantec Corporation, która obecnie wiedzie prym wśród koncernów zajmujących się oprogramowaniem komputerowym i skupiających się na dziedzinie bezpieczeństwa danych oraz zarządzania informacjami.

Program został wyposażony w bezproblemowy interfejs w języku polskim. Ponadto pobiera on aktualizację automatycznie, dzięki czemu jest na bieżąco z definicjami wszystkich wirusów. W razie natknięcia się na podejrzany plik, aplikacja nałoży na niego kwarantannę. Jego zadaniem jest ochrona przed złośliwymi wirusami, trojanami, programami szpiegowskimi, apletami Java i ActiveX. Najnowsza wersja została udoskonalona o:

 • System ochrony Quorum
 • SONAR
 • System Autopsy
 • Moduł antyspamowy

Opinie internautów są dobre. Jest ceniony przede wszystkim za skuteczne wykrywanie zagrożeń, dodatkowe opcje oraz automatyczne aktualizację. Jednak nie cieszy się tak dużym wzięciem, jak Avast czy Panda, gdyż zabiera niezwykle mnóstwo pamięci na dysku. Cena zakupu jest wysoka. Standardowy program antywirusowy z licencją na jeden rok kosztuje 250 zł. Zaś licencja na dwa lata wyniesie ponad 500 zł. Jednakże warto wchodzić na stronę producenta. Można tam znaleźć intrygujące obniżki i kupić oprogramowanie nawet o 50% taniej.

Parametry:

 • Producent: Symantec Corporation
 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
 • Licencja: wersja 30-dniowa bezpłatna; Cena: od 250 zł do 500 zł
ZaletyWady
·       Skuteczny w wykrywaniu wirusów

·       Automatyczne aktualizacje

·       Prosty interfejs

·       Dostępny w języku polskim

·       Cena zakupu licencji jest wysoka

·       Zabiera bardzo dużo pamięci

AVG AntiVirus Free

AVG Technologies została założona w 1991 roku w Czechach, której zadaniem było tworzenie programów antywirusowych. Popularnym produktem koncernu jest AVG. W 2016 roku koncern został przejęty przez Avast Software.

W programie AVG można zauważyć to, co istniało już w poprzednich wersjach, np. skaner antywirusowy, anty-rootkitowy itp. Producent postanowił go udoskonalić o wsparcie dla systemu operacyjnego Widnows 10, a także funkcję AVG Zen, która umożliwia ochronę wszystkich urządzeń z poziomu jednego pulpitu nawigacyjnego. Dodano moduł kwarantanny, skanery poczty elektronicznej i Identity Protection, mający chronić przed złodziejami tożsamości. Z kolei funkcja LinkScanner zapobiega atakom, które czyhają na użytkownika w trakcie przeglądania ulubionych witryn. Do dyspozycji użytkowników jest aż dwanaście rodzajów skanu, m.in.: skanowanie całego komputera czy skanowanie USB.

Podstawowa wersja obejmuje skaner w czasie rzeczywistym, sprawdzający bezpieczeństwo plików zapisanych i otwieranych oraz sejf na dane, które są szyfrowane i przechowywane na dysku lokalnym. W darmowej wersji programu można nacieszyć się skanerem adresów URL. Zajmuje się on również skanem plików w momencie pobierania ich z serwerów internetowych. Co więcej posiada skaner poczty elektronicznej i antyspam, jak również dwukierunkowy Firewall. W teście AV-Comparatives uzyskał następujący wynik 99% skuteczności. Z kolei w przeprowadzonym teście przez niemieckie laboratorium AV-Test, program antywirusowy całkiem nieźle poradził sobie z usuwaniem infekcji z zainfekowanego komputera.

Czy udoskonalona wersja została entuzjastycznie przyjęta przez użytkowników? Aplauz nie był ogromny. I można być pewnym, że nie jest to często wybierany antywirus. Mimo wszystkich tych funkcji i zabezpieczeń, program czasami coś wykryje. Niestety, strasznie spowalnia działanie systemu, a tym samym bardzo obniża poziom komfortu pracy przy komputerze.

Parametry:

 • Producent: AVG Technologies
 • System operacyjny: Windows Vista/7/8/10
 • Licencja: 30-dniowa wersja bezpłatna; licencja na rok – 75 zł
ZaletyWady
·       Funkcja LinkScanner

·       Moduł kwarantanny

·       Skaner poczty elektronicznej

·       Bardzo spowalnia działanie systemu

·       Słaba wykrywalność zagrożeń

Avira Free Antivirus

Program został stworzony przez niemiecka firmę, która od 1986 roku wiedzie prym wśród przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem rozwiązań, które mają chronić ludzi w Internecie.

Co oferuje nowa wersja tego programu antywirusowego? Przede wszystkim aplikacja została udoskonalona o wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 10. Z kolei baza danych wirusów jest automatycznie i dosyć często aktualizowana. Niewątpliwym atutem tego programu jest wsparcie chmury obliczeniowej, która ma za zadanie odciążyć system. W ten sposób skanowanie tła jest praktycznie niezauważalne. Producent nie zapomniał, że Internet to miejsce wielu pokus, ale także i niebezpieczeństwa dla dzieci. Dlatego wyposażył program w moduł Avira Free SocialShield, która pełni rolę kontroli rodzicielskiej. Ma za zadanie monitorować poczynania dzieci na najbardziej popularnych portalach społecznościowych.

Mimo tych udoskonaleń i ciągłej pracy nad poprawieniem programu, nie cieszy się sympatią wśród internautów. Interfejs jest strasznie niewygodny w obsłudze. Co trochę wyskakują reklamy, dotyczące usprawnień czy nowych aktualizacji. Program strasznie obciąża procesor. Komputer zaczyna wolniej pracować.

Parametry:

 • Producent: Avira GmbH
 • System operacyjny: Windows Vista/7/8/10
 • Licencja: bezpłatna; zakupy w aplikacji
ZaletyWady
·       Wysoka wykrywalność zagrożeń

·       Nie obciąża systemu

·       Prosty w obsłudze

·       Nie dostępny w języku polskim

·       Dla początkujących interfejs może być nieco irytujący w obsłudze

Czym się kierować przy wyborze programu antywirusowego?

Każdy szanujący się posiadacz komputera powinien mieć dobry program antywirusowy. Aktualnie na rynku jest do wyboru mnóstwo aplikacji, mających ochronić komputer przed programami szpiegującymi, wirusami, trojanami i innym paskudztwem, które zaśmieca Internet. Patrząc na opisy produktów ma się wrażenie, że oferują w gruncie rzeczy to samo. Czy przy wyborze programu kierować się renomą firmy, jej zmyślnymi sloganami i skusić się na ofertę niskiego zakupu licencji? Decydując się na dany program antywirusowy należy wziąć pod uwagę parę czynników.

Testy programów antywirusowych

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę wyniki testów, które są przeprowadzane przez niezależne firmy badawcze AV-TEST czy Virus Bulletin. To  właśnie one dokonują analizy pod kątem wykrywania i zapobiegania zagrożeniom. Aplikacja, która osiągnie skuteczność 98-99% zasługuje na uwagę.

Funkcje oprogramowania antywirusowego

Po drugie, trzeba skoncentrować się na jego funkcjonalności, bowiem pod nazwą „oprogramowanie wirusowe” nie kryje się tylko aplikacja służąca do pokonywania wirusów. To program, który może zapewnić także ochronę prywatnych danych, zabezpieczyć dostęp do kont bankowych i uratować od wielu innych zagrożeń.

Płatna czy darmowa wersja antywirusa

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele darmowych antywirusów. Zatem dlaczego decydować się na płatną wersję? Ponieważ wersja podstawowa jest strasznie okrojona i zwykle zawiera tylko ochronę antywirusową. Pracując w domu można wykorzystać wersje testowe, ale praca w biurze lub w dużej firmie wymaga zakup pełnej wersji oprogramowania.

Własne wymagania względem programu antywirusowego

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o wyborze programu antywirusowego jest określenie własnych potrzeb. Co chcemy, aby program robił? Ma tylko spełniać swoje podstawowe zadania? A co z dostępem do kont bankowych? Przecież wiele osób korzysta z banków przez strony internetowe, a zmyślny i zdolny haker w kilka minut zdobędzie wszystkie prywatne dane. W związku z tym dobrze jest się najpierw zastanowić, jakiego konkretnie szuka się antywirusa. W magazynach poświęconym komputerom, czy na forach internetowych można znaleźć mnóstwo programów antywirusowych. Jeśli nie jest się pewnym, co do zakupu licencji, zawsze można wypróbować wersję testową. W ten sposób można sprawdzić, jak dana aplikacja będzie działała na komputerze i czy komfort pracy pozostaje odpowiedni.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *