Lista legalnych bukmacherów internetowych w Polsce 2019

Zanim w 2017 roku weszła w życie nowa ustawa hazardowa, w Polsce z powodzeniem funkcjonowało kilkudziesięciu internetowych bukmacherów z zagranicy a zaledwie 10% rynku należało do firm zarejestrowanych w Polsce. Obecnie pozwoleniem na prowadzenie działalności stacjonarnej oraz online może się pochwalić jedynie kilkunastu operatorów. Jak wygląda aktualna lista legalnych bukmacherów?

Legalni bukmacherzy w Polsce – aktualna sytuacja

Aby legalnie prowadzić działalność bukmacherską w Polsce, firma zajmująca się organizowaniem zakładów stacjonarnie lub online musi uzyskać odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów. Konieczne jest również spełnienie kryteriów określonych przez ustawę hazardową dotyczących m.in. bezpieczeństwa danych czy wiarygodności finansowej.

Nie bez znaczenia pozostają kwestie posiadania przez bukmachera odpowiedniej strony internetowej. Wszyscy bukmacherzy legalni w Polsce muszą prowadzić stronę internetową po polsku i na polskiej domenie. Obecnie w Polsce funkcjonuje 16 firm, które uzyskały stosowne zezwolenia i mogą legalnie organizować nad Wisłą zakłady bukmacherskie (łączną liczba bukmacherów online i stacjonarnych). Część legalnych bukmacherów dysponuje zezwoleniem uprawniającym do prowadzenia działalności zarówno w punktach naziemnych, jak i online. Niektórzy posiadają koncesję na prowadzenie zakładów tylko przez internet, podczas gdy zaledwie jeden bukmacher świadczy swoje usługi wyłącznie stacjonarnie.

Gra u bukmacherów zagranicznych, którzy nie otrzymali od MF stosownej licencji, pozostaje niezgodna z prawem. Decydując się na obstawianie zakładów wzajemnych, warto zatem wiedzieć, które firmy działają w Polsce w 100% legalnie. W ten sposób można bardziej świadomie wybrać bukmachera, a tym samym uniknąć przykrych konsekwencji prawnych oraz utraty wygranej.

Lista legalnych bukmacherów

Fortuna

Fortuna Zakłady Bukmacherskie to legalna firma, dysponujące ponad 500 punktami stacjonarnymi oraz popularną platformą online eFortuna.
Nowi gracze mogą liczyć na atrakcyjne bonusy powitalne, sporym atutem jest także obecność wysokich kursów na mecze Reprezentacji Polski oraz Ligi Mistrzów. Fortuna to jednocześnie pierwszy bukmacher w Polsce, który udostępnił możliwość obstawiania online również w wersji LIVE. Operator legalnie przyjmuje zakłady wzajemne od 22 stycznia 2012 roku. Numer licencji bukmacherskiej Fortuny to: SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565.

LV BET

LV BET Zakłady Bukmacherskie to główny sponsor Wisły Kraków. Buk ten oferuje graczom wiele promocji bonusowych, a także kuponów zwiększających szanse na wygraną. Jako jedyny Polski operator, LV BET obsługuje zakłady handicapowe na futbolowe rozgrywki ligowe i pucharowe. Firma rozpoczęła legalną działalność po uzyskaniu pozwolenia Ministerstwa Finansów 13 maja 2016 roku. Numer licencji bukmacherskiej LV BET to PS4.6831.9.2016.EQK.

Milenium

Millenium oferuje zakłady wzajemne na ponad 20 różnych dyscyplin. Początkujący i zaawansowani gracze mogą liczyć na wysokie kursy bukmacherskie, liczne promocje oraz atrakcyjne bonusy powitalne. Millenium pozwala na obstawianie online oraz za pośrednictwem sieci punktów stacjonarnych, także z poziomu aplikacji mobilnej. Licencja bukmacherska nadana została 16 lutego 2012 roku a jej numer to SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599.

forBET

Oferta firmy forBET Zakłady Bukmacherskie ukierunkowana jest przede wszystkim na działalność online – sieć stacjonarna wciąż pozostaje w fazie planowania. Operator gwarantuje wysoki bonus powitalny, możliwość stworzenia zakładu losowego czy dodatkowe promocje – np. nagrody dla aktywnych graczy i tani urodzinowy freebet. Firma forBET otrzymała koncesję Ministerstwa Finansów 4 maja 2016 roku, a jej numer to PS4.6831.10.2016.

PZBuk

Bukmacher PZBuk to firma zarejestrowana jako Cherry Online Polska Sp. z.o.o. Operator zapewnia nowym graczom bonusy startowe, a także akcje pozwalające na wypłatę środków bez wymogu obrotu. PZBuk obsługuje wiele dyscyplin sportowych i oferuje wysokie kursy. Firma posiada licencję Ministerstwa Finansów na prowadzenie zakładów tylko online, przyznaną 28 czerwca 2018 roku – numer PS4.6831.26.2017.

eToto

Zakłady bukmacherskie eToto to warszawska firma. Posiada jedynie 30 punktów stacjonarnych, przez co ukierunkowana jest głównie na działalność online. Operator przyciąga graczy wysokim bonusem powitalnym i startowym, a także oferuje liczne promocje cotygodniowe. Firma eToto uzyskała pozwolenia na organizowanie zakładów wzajemnych 28 listopada 2014 roku. Numer koncesji to AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17.

Totolotek

Totolotek to bukmacher posiadający na polskim rynku długoletnią tradycję. Operator ten oferuje zakłady wzajemne zarówno online, jak i za pośrednictwem sieci punktów stacjonarnych. Totolotek to oficjalny partner Pucharu Polski w sezonie 2017/18. W ofercie znaleźć można zakłady na wiele dyscyplin, nierzadko z ponad setką selekcji dla jednego meczu. Totolotek otrzymał licencję bukmacherską MF 20 czerwca 2013 roku, o numerze AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485.

Totalbet

Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o to firma Zbigniewa Bembenka, należąca do spółki Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Operator ten prowadzi swoją działalność zarówno naziemnie, jak i przez internet. Firma posiada siedzibę w Warszawie. Totalbet został kolejnym legalnym polskim bukmacherem po uzyskaniu licencji Ministerstwa Finansów 5 stycznia 2018 roku. Numer tej koncesji to PS4.6831.15.2017.

STS

STS to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bukmacherów, będący sponsorem Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej. Operator oferuje wysoki bonus powitalny oraz atrakcyjny freebet bez depozytu. Firma posiada siedzibę w Katowicach i funkcjonuje na rynku już od 1997 roku. STS zyskał status legalnego bukmachera 21 lutego 2012 roku, po otrzymaniu koncesji Ministerstwa Finansów o numerze SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12.

Betclic

Betclic to ceniony przez graczy operator bukmacherski, działający obecnie wyłącznie online. Firma posiada rozbudowaną ofertę zakładów sportowych na wiele dyscyplin, zapewniając przy tym niską marżę, grę bez podatku i atrakcyjne bonusy powitalne. Betclic otrzymał licencję bukmacherską od Ministerstwa Finansów 26 września 2018 roku. Numer koncesji to PS4.6831.11.2017.

BetFan

BetFan sp. z.o.o. to legalny operator zakładów bukmacherskich. Firma posiada swoją siedzibę w Warszawie, jednak oficjalnie nie rozpoczęła jeszcze działalności. BetFan 9 października 2018 roku otrzymał od Ministerstwa Finansów licencję bukmacherską, której nadano numer PS4.6831.3.2018.

Superbet

Superbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o to rumuński operator, działający na polskim rynku od listopada 2017 roku. Firma otrzymała koncesję jedynie na prowadzenie punktów naziemnych, których na początek ma być 50. Superbet uzyskał koncesję Ministerstwa Finansów 8 października 2017 roku, a jej numer to PS4.6831.4.2017.

eWinner

Firma eWinner to jeden z najnowszych podmiotów, które wpisane zostały na listę legalnych bukmacherów przez Ministerstwo Finansów. Operator otrzymał obecnie pozwolenie na prowadzenie działalności jedynie online i posiada siedzibę w Gdyni. W dniu 30 października 2018 roku, firmie eWinner nadano koncesję o numerze PS4.6831.29.2017.

Typiko

Typiko Sp. z.o.o to nowy, działający w Polsce całkowicie legalnie operator..Ta funkcjonująca w Bielsku-Białej firma uzyskała licencję na prowadzenie zakładów wzajemnych jedynie przez internet. Bukmacher Typiko otrzymał koncesję Ministerstwa Finansów w dniu 28 listopada 2018 roku, a jej numer to PS4.6831.30.2017.

Traf

Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z.o.o to warszawski bukmacher, od dłuższego czasu działający stacjonarnie w Warszawie. Spółka organizuje zakłady wzajemne na wyścigi konne i wchodzi w skład grupy kapitałowej Totalizatora Sportowego. Licencję na działalność online firma Traf uzyskała 30 listopada 2018 roku. Numer koncesji to PS4.6831.3.2018.

Polski Bukmacher

Polski Bukmacher Sp. z.o.o to legalna firma z Dąbrowy Górniczej. Podmiot ten uzyskał od Ministerstwa Finansów licencję na prowadzenie zakładów wzajemnych przez internet stosunkowo niedawno – w dniu 3 stycznia 2019 roku. Numer koncesji bukmacherskiej dla firmy Polski Bukmacher to PS4.6831.28.2017.

Zakłady bukmacherskie w Polsce, a sytuacja prawna

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakłady wzajemne przyjmowane mogą być przez operatorów jedynie w odpowiednich punktach stacjonarnych lub za pośrednictwem sieci internet. Związane z tym zasady i warunki określone są zarówno w wewnętrznym regulaminie, jak i zezwoleniu udzielonym bukmacherowi zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy hazardowej. Zagraniczni operatorzy działający w Polsce nielegalnie, nie posiadają zezwolenia Ministerstwa Finansów i nie opłacają podatku od gier. Gracze stawiający zakłady u takich podmiotów muszą niestety liczyć się z poważnymi konsekwencjami swoich działań. Urzędnicy Służby Skarbowej i Krajowej Administracji Sądowej wykrywają wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe. Walka z organizacją nielegalnych gier hazardowych odbywa się m.in. poprzez zbieranie materiału dowodowego, który pozwala na postawienie graczem zarzutu naruszenia art 107 kks. W ten sposób urzędnicy zyskują wglądu do danych telekomunikacyjnych użytkowników, którzy biorą udział w nielegalnych grach hazardowych.

Kary za grę u nielegalnych bukmacherów

Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt. 6 ustawy hazardowej, korzystanie z usług nielegalnych podmiotów wiąże się z karą za uczestniczenie w grach hazardowych, które organizowane są bez zezwolenia. Na podstawie art. 89 ust. 4 pkt. 5, zobowiązanie gracza wynosi 100 proc. uzyskanej wygranej, niepomniejszonej o wartość stawek wpłaconych.

Oznacza to, że postawienie zakładu i wygranie pieniędzy u nielegalnego bukmachera wymaga zwrotu kwoty stanowiącej cały zysk. Kara nakładana jest przez naczelnika urzędu celno-skarbowego obszaru, na którym nielegalnie organizowane są zakłady wzajemne. Karę pieniężną za grę u nielegalnego operatora należy zapłacić w ciągu siedmiu dni od zapadnięcia ostatecznej decyzji. Brak świadomości naruszenia prawa przez gracza nie ma znaczenia – warto więc korzystać z narzędzi pozwalających na weryfikację legalności bukmacherów internetowych, takich jak np. rządowy rejestr domen zakazanych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *